اخبار > توصیه های لازم برای حفظ سلامتی دندانها در ایام نوروز


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی معاونت بهداشتی خبر داد

توصیه های لازم برای حفظ سلامتی دندانها در ایام نوروز

اعتدال در مصرف ترشی ها و مواد قندی، رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن  به ویژه در ایام نوروز 3 بار در روز نقش مهمی در پیشگیری و کاهش مشکلات دندانی داشته باشد و کسانی هم که عادت به ۳ بار مسواک زدن ندارند سعی کنند در ایام نوروز حداقل 2 بار در روزاین کار را انجام دهند.

دکتر رضا فلاحی کارشناس مسئول واحد سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی  ضمن اشاره به فرارسیدن سال نو اظهار داشت: به دلیل تعطیل بودن مطب  های دندانپزشکی در اکثر موارد و مسافرت، حساسیت های بیشتری در زمینه بهداشت دهان و دندان در ایام نوروز پیش می آید.

دکترفلاحی ادامه داد: استفاده زیاد از تنقلات و شیرینی ها را دلیل این حساسیت عنوان کرد و ادامه داد: به دلیل افزایش مصرف مواد قندی و آجیل و همچنین مسافرت هایی که شرایط معمول زندگی و روند مسواک زدن را دچار اختلال می کند مشکلات دهان و دندان و پوسیدگی های آن در این ایام بیشتر شایع می شود.

وی افزود: دو عاملی که  در ایام نوروز بیشترین آسیب را به دندان ها  واردمی کنند  یکی بیشتر شدن پوسیدگی دندان بر اثر خوردن شیرینی جات و دیگری ترومای دندان و آسیب های ناشی از شکستن آجیل و خشکبارها و تحرک زیاد در طبیعت به ویژه بازی کودکان است که می تواند عاملی برای افزایش شکستگی دندان به خصوص دندان های قدامی و تغییر در ساختار آن شود.

دکتر فلاحی  بهداشت دهان و  دندان را در این ایام مهم دانست و اذعان کرد: شایعترین بیماری های عفونی دهان پوسیدگی دندانی و  بیماری های لثه می باشد، ولی در ایام نوروز به دلیل مصرف تنقلات این بیماری های شایع بیشتر به سمت پوسیدگی سوق داده می شوند چرا که مردم در حالت عادی این میزان میوه و شیرینی مصرف نمی کنند.

وی عنوان کرد: ضمن توصیه همیشگى براى مراجعات مستمر شش ماهه به دندانپزشک، فرمودند بهتر است همشهریان عزیز موارد زیر را درطی ایام نوروز مد نظر داشته باشند:

1-     قبل از تعطیلات سلامت دندان‌ها را ارزیابی کنید همچنان که پیش از رفتن به سفر، اتومبیل خود را برای معاینه فنی به تعمیرگاه می‌برید، پیش از آغاز تعطیلات به نزد دندان پزشک خود بروید و سلامت دندا‌‌نهایتان را بررسی کنید. این توصیه را مخصوصا افرادی که دارای بهداشت دهان ضعیف و دندان‌های خراب هستند باید جدی بگیرند. دندان‌هایی که پوسیدگی آن‌ها عمیق است و به مغز دندان رسیده و احتمالا نیازمند عصب کشی (درمان ریشه) هستند؛ ممکن است در تعطیلات نوروز شما را غافلگیر کنند. طوری که مجبور شوید برای ساکت کردن درد دندان، در به در، در پی یافتن دندان پزشک شوید

2-     پس از مصرف انواع شیرینى جات ( نان شیرینى، کیک، گز، شکلات، آب نبات و ...) یا نسبت به شستشوى دهان و دندان اقدام کنند و یا حداقل با نوشیدن مقدارى آب یا چاى تلخ، از میزان غلظت شیرینى موجود در دهان و در مجاورت دندان‌ها بکاهند.

3-     از جویدن آجیل های ‌های سخت پرهیز کنید . شکستن پسته و فندق در بسته، به طمع خوردن مغز آن، فعل رایجی است که بسیاری افراد حین خوردن آجیل عید، انجام می‌دهند. این اتفاق ممکن است در بسیاری از موارد به لذت جویدن مغز یک پسته سر بسته یا فندق منجر شود، اما فراموش نکید که ممکن است صدای شکستنی که حین فشردن پسته در میان دندان‌ها به گوش می‌رسد، از دندان خود شما باشد! این احتمال وقتی تقویت می‌شود که دندان شما دارای پوسیدگی یا یک پر کردگی وسیع باشد یا در گذشته درمان ریشه (عصب کشی) شده باشد.

4-     تنبلی و فراموش کاری جزء لاینفک تعطیلات است. حتی خود دندان پزشکان نیز ممکن است مسواک زدن در ایام عید را در میان خستگی دید و بازدید‌ها و سفر فراموش کنند و خوابیدن را به از جا برخاستن و زدن مسواک ترجیح دهند! اینگونه غفلت‌ها، مخصوصا اگر به دفعات تکرار شوند، ریسک پوسیدگی دندان‌های شما را افزایش می‌دهند و سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازند.
افراد سالخورده‌ای که از دندان مصنوعی (دست دندان) استفاده می‌کنند باید شستشوی دهان و دست دندان را پس از خوردن غذا و خارج کردن و در آب گذاشتن دست دندان در هنگام خواب را از یاد نبرند.

5-    ترش و شیرین نخورید . باقی ماندن مواد قندی در میان دندان‌ها، به باکتری‌هایی که به طور طبیعی در دهان شما سکونت دارند ، این فرصت را می‌دهد تا آن‌ها را به قصد کسب انرژی تخمیر کنند. حاصل این عملیات تولید اسید و کاهش PH دهان است که می‌تواند منجر به زدوده شدن مواد معدنی دندان‌ها شود. این رویداد مقدمه تخریب و پوسیدگی دندان هاست.
به ازای هر بار خوردن مواد قندی، تا نیم ساعت محیط دهان اسیدی خواهد بود. توصیه دندان پزشکان برای شستن دندان‌ها بعد از خوردن مواد غذایی، مخصوصا شیرینی جات، نیز به دلیل حفظ دندان‌ها از تخریب با اسید است.
خوردن غذا‌ها و مواد ترش، از مرکبات گرفته تا نوشابه ها  نیز اثر مشابه و حتی شدیدتری روی دندان‌ها می‌گذارند؛ چراکه PH این مواد اسیدی است.
اما نکته اساسی لزوم کاهش حجم این مواد نیست؛ بلکه کاستن از تعداد دفعات خوردن این مواد و شستشوی بلافاصله دهان با آب است. (چراکه به ازای هر بار خوردن مواد ترش و شیرین محیط دهان تا نیم ساعت اسیدی خواهد بود)

6-     اگر دچار دندان درد شدید .

در ‌‌نهایت دندان درد  روزی به سراغ شما نیز خواهد آمد و شما را مشمول تجربه درد جانکاه دندان خواهد کرد. بعید نیست شما نیز در ایام نوروز دچار دندان درد شوید . در این صورت باید به دنبال چاره‌ای برای فرو نشاندن درد باشید.
خوردن مسکن اولین راهکاری است که به ذهن هر شما خواهد رسید؛ مخصوصا اگر شدت درد چندان جدی نباشد. اما در صورتی که درد شما با این کار ساکت نشد، چاره‌ای ندارید جر اینکه در عین تعطیلی به دنبال درمانگاه یا مطبی باشید که دندان پزشک در آن حضور دارد. در این حالت فراموش نکنید که کشیدن دندان تنها راه رهایی از این درد نیست و بهتر است به دنبال درمان‌های جایگزین، نظیر درمان ریشه (عصب کشی) دندان باشید؛ اگرچه هزینه این دو نوع درمان بسیار با هم متفاوت است. در هنگام درد دندان بخصوص در شب، از اقدامات خود درمانى مانند استفاده از اسپرى بى حسى و قرار دادن دارو به خصوص  قرصهاى مسکن پودر شده و خمیر شده با شربتهاى مسکن بر روی دندان و اطراف آن ، فرو کردن میخ یا سوزن داغ در دندان یا درون لثه و کارهایی از این قبیل خوددارى کنند . /140

 

 


٠٩:٥١ - شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٦٠٨١    /    تعداد نمایش : ٣٦٣


امتیازدهی
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1395/12/28 10:46
0
0
با تشکر از مطالب مفیدتان
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: