چاپ        ارسال به دوست

دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، معاونت بهداشت، کار گروه سلامت و امنیت غذایی، فرمانداری سبزوار
در راستای هفته بسیج ملی تغذیه صورت گرفت؛

نگاه ویژه کارگروه سلامت امنیت غذایی به تغذیه شهروندان

 

کارگروه سلامت امنیت غذایی شهرستان سبزوار با حضور اعضاء در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی برگزار شد.

دکتر نصرآبادی معاون سیاسی و امینتی فرماندار شهرستان سبزوار  اظهار داشت: سلامت افراد جامعه در گرو تغذیه سالم و امنیت غذایی مطلوب است که بخشی عمده آن با رعایت بهداشت محقق می شود.

وی در ادامه بیان کرد: یک دستگاه اجرایی به تنهایی قادر به اجرای قوانین مصوب در بخش امنیت غذایی نیست و برای اجرای مطلوب آن نیازمند همکاری دستگاههای مرتبط است.

دکتر نصرآبادی در ادامه افزود: هم اندیشی دستگاههای مختلف با یکدیگر و ارائه دیدگاه ها و نظرات کارشناسی می تواند تسهیل کننده قوانین و مقررات در جامعه باشد .

وی بیان کرد: میان سلامت و تغذیه مردم یک ارتباط تنگاتنگ وجود دارد و هرگونه فعالیت و سرمایه گذاری در حوزه بهداشت و درمان در ایجاد جامعه پویا و سالم جایگاه بسیار مهمی دارد .

دکتر فاطمه نوده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اعلام  هشدار افزایش شیوع اضافه وزن و چاقی و بیماریهای غیر واگیر مرتبط با تغذیه  افزود: از اهداف برنامه های بهبود تغذیه تا سال ۱۴۰۴ تبیین و راهکارهایی جهت افزایش آگاهی تغذیه کارکنان درونبخشی وبرونبخشی جامعه و اصلاح الگوی مصرف غذایی در راستای بهبود مشکلات تغذیه ای می باشد.

دکتر نوده  با اشاره به این مهم که با جایگزینی غذاهای سالم به سلامت خود و خانواده کمک می کنیم ‌ اظهار داشت: می توان به عنوان مثال از نان های سبوس دار و برنج مخلوط با حبوبات بجای نان بدون سبوس وبرنج ساده، از مرغ بدون پوست، ماهی، بوقلمون، تخم مرغ و حبوبات به جای گوشت قرمز پرچرب، مرغ با پوست و کله پاچه، از میوه فصل به جای آب میوه صنعتی و از روغن مایع به جای روغن نباتی جامد و روغن حیوانی استفاده کرد.

در این جلسه مقرر گردید برگزاری همایش های تغذیه سالم دانشجویی و اجرای جشنواره های غذایی سالم با تاکید بر غذاهای سنتی و کاهش قند، نمک وچربی در دستور کار قرار گیرد.

همچنین مقرر گردید ادارات در برگزاری جلسات آموزشی «تغذیه سالم»  جهت کارکنان (در اختیار قرار دادن اتوبوس  در مرکز شهر جهت آموزش، تن سنجی و اندازه گیری فشار خون ) همکاری لازم را مبذول کنند.

از دیگر مصوبات این کارگروه می توان به معرفی کارکنان ادارات جهت انجام آزمایشات خطر سنجی بیماری های غیر واگیر به پایگاه های سلامت سطح شهر، اجرای مسابقات ورزشی، آموزش تغذیه جهت بانوان در پارک بانوان، اجرای برنامه ها و  مسابقات ورزشی در روزهای پنجشنبه در مدارس اشاره کرد.

 


٠٨:٢٨ - شنبه ٥ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ١١٣٥٠    /    تعداد نمایش : ١٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: