چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوارعنوان کرد؛

آموزش و ارزیابی 65هزار خانوار سبزواری در برابر حوادث و بلایا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوارگفت: طی 9 ماهه گذشته از سال جاری بیش از 65هزار خانوار سبزواری در برابر بلایا ارزیابی و آموزش دیدند.

وبدا سبزوار/ دکترفاطمه نوده با بیان اینکه این تعداد،45 درصد کل خانوار تحت پوشش حوزه دانشگاه علوم پزشکی سبزواراست،در گفتگو با وبدا ظهار کرد: این آموزش ها از طریق برگزاری دوره های همگانی آمادگی در برابر بلایا و مخاطرات و چگونگی مواجهه با حوادث در هنگام وقوع آن به منظور ارتقای سطح آگاهی عموم مردم در سطح شهرها و روستا در برابر حوادث احتمالی انجام می گیرد.

وی افزود: اقدامات متمركز با رويكرد پيشگيرانه و مردم محور بر مرحله پيشگيري، كاهش خطرپذيري و آمادگي و افزایش ایمنی در برابر بلايا در این آموزش ها مطرح مي باشد.

دکتر نوده با اشاره به تعریف برنامه‌های آموزشی اجرائی، ارزشیابی و سنجش خانوارها،اضافه کرد: میزان آمادگی خانوارهای سبزواری در برابر بلایا بیش از 25 درصد می باشد و این در حالی است که این آمادگی در کشور طبق اعلام وزارت بهداشت کمتر از 22 درصد می باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه در ادامه با اشاره به اجرای برنامه ارزیابی ایمنی و خطر در 276 واحد بهداشتی تحت پوشش، گفت: شاخص سطح ایمنی واحد های بهداشتی دانشگاه در برابر بلایا  6 از 10 می باشد در صورتی که که شاخص کشوری 5 از 10 است.

وی بیان داشت: با اجرای برنامه پاسخ نظام سلامت در بلایا و فوریت ها اقدامی پایه ای برای رویا رویی با بلایا از طریق جمع آوری اطلاعات، مواجهه با مخاطرات، آسیب پذیری و ظرفیت مراکز ارائه خدمات صورت می گیرد که دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به عنوان دانشگاه پیشتاز این برنامه را اجرایی نموده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوارخاطر نشان کرد: ارتقا توان آمادگي سيستم بهداشت و درمان، توجه به ايمني هاي سازه اي و غير سازه اي مراكز بهداشتي و درمان، توانمند سازي پرسنل، آموزش و تمرين و تدوين برنامه پاسخ به بلايا در كنار تعامل و همكاري هاي درون بخشي و برون سازماني از رسالت هاي سيستم بهداشتي براي ارتقا تاب آوري در مقابل بلايا موثر خواهد بود.

گفتنی است؛ گروه مدیریت و کاهش خطر بلایا و حوادث  معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با هدف مدیریت و کاهش خطر بلایا در نظام سلامت، مشخص کردن چالشها و نقاط قوت و فرصتها و شناخت وضعیت موجود نظام شبکه در قالب آمادگی، ارزیابی و آسیب پذیری در برابر حوادث طبیعی در منطقه تحت پوشش مشغول به فعالیت می باشد.

 


١٩:٥٥ - شنبه ٥ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ١١٣٥٢    /    تعداد نمایش : ١٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: