چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩
منو اصلی


  چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوارعنوان کرد؛

بهره مندی بیش از ۴۳هزار کودک زیر پنج سال از مراقبت های اولیه بهداشتی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت:بیش از 43هزار کودک زیر پنج سال در سبزوار و شهرستان های تحت پوشش ازمراقبت های اولیه بهداشتی و درمانی این دانشگاه بهره مند شده اند.

وبدا سبزوار/ دکتر فاطمه نوده با بیان اینکه این گروه سنی بیش از 10درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار را تشکیل می دهند، در گفتگو با وبدا اظهار کرد: پوشش مراقبت هاي اوليه بهداشتی و درمانی در کودکان زیر 5 سال در در این دانشگاه طی یک سال اخیر به 80  درصد و در مراکز روستایی تابعه به بیش از 95 درصد رسیده است.

وی افزود: همچنین میزان مرگ و میر کودکان یک تا پنج سال طی این مدت با انجام مراقبت ها  و آموزش های لازم، در سبزوار و شهرستان های تابعه 38 درصد کاهش یافته است.

معاون بهداشتی دانشگاه بیان داشت: با اجرای برنامه های مراقبت از کودکان مطابق دستورالعمل های وزارت بهداشت تعداد 43هزارو 315 کودک زیر پنج سال در سبزوار و شهرستان های تحت پوشش ازمراقبت های اولیه بهداشتی و درمانی بهره مند شده اند.

دکتر نوده تصریح کرد: انجام اقدامات لازم دربهبود کیفیت خدمات در دوران بارداری و پس از آن، فراهم نمودن امکانات و تجهیزات لازم، واکسیناسیون کودکان،مکمل یاری و انجام تست های تکاملی،اجرای دقیق نظام مراقبت کودکان و راه اندازی کلینیک غربالگری تکامل کودکان از اقدامات حوزه سلامت این گروه سنی در این دانشگاه به شمار می رود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزواربا اشاره به اهمیت برنامه ثبت و تکمیل پرسش نامه غربال تکامل کودکان اضافه کرد:درهمین راستا این پرسشنامه برای کودکان 12ماهه تکمیل شده که این شاخص در سبزوار  به81 درصد رسیده است در صورتی که شاخص کشوری 73 درصد می باشد.

گفتنی است؛ 38مرکز بهداشتی و درمانی ،۱۹۴ خانه بهداشت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به جمعیت 600هزارنفری در شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن واقع درغرب خراسان رضوی خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهند.

 


٢٠:٠١ - دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٨٩٧    /    تعداد نمایش : ٨٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

لینکهای مفید

 
درباره سبزوارIدرباره دانشگاهIنقشه سایتIپست الکترونیکIتماس با ما

سبزوار - خیابان اسد آبادی - چنب باغ ملی - ساختمان ستاد مرکزی دانشگاه