چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی معاونت بهداشتی خبر داد

پوشش 97 درصدی طرح تحول سلامت دهان و دندان در مدارس سبزوار /انجام خدمات رایگان دندانپزشکی برای کودکان و مادران باردار روستایی

دکتر رضا فلاحی کارشناس مسئول واحد سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی اظهار داشت : در راستای طرح تحول دهان و دندان و اجرای برنامه ارتقاء سلامت دهان و دندان دانش آموزان ،  از تعداد 43 هزار دانش اموز تحت پوشش دانشگاه  ،  39 هزار  نفر معادل 90درصد در اردیبهشت ماه سال 95 و  42 هزار نفر معادل ( 97 درصد )  در مرحله اول سال تحصیلی 96 95 وارنیش فلوراید دریافت نمودند .

کارشناس مسئول سلامت دهان و دندان ادامه داد:  وارنیش فلوراید تراپی یکی از روش های موثر در پیشگیری از پوسیدگی های دندانی در کودکان زیر 14 سال به خصوص سنین مدرسه می باشد که سالی دو بار به فاصله هر 6 ماه که  در روستاها توسط بهورزان و در شهرها توسط مراقبین سلامت ، مربیان بهداشت و نیروهای بهداشتی آموزش دیده به صورت رایگان انجام می شود .

وی افزود : از اقدامات مهم دیگر  ، راه اندازی پایگاه ثابت سلامت دهان و دندان دانش آموزی در دیماه سال 95 با حضور دکتر صمد زاده رئیس اداره دهان و دندان وزارت بهداشت در یکی از مدارس حاشیه شهر  بود . در این پایگاه علاوه بر خدمات پیشگیری ، خدماتی نظیر ترمیم ، فیشورسیلانت و جرمگیری و کشیدن دندانهای شیری غیر قابل نگهداری برای دانش آموزان کم برخوردار و بی بضاعت و مورد تائید اداره آموزش و پروش انجام می شود .و تمام خدمات انجام شده در این پایگاه ،  با کسب مجوز از وزارت بهداشت به صورت رایگان انجام می شود.

وی بیان نمود : در پایگاه ثابت سلامت دهان و دندان دانش آموزی  یک دندانپزشک و دستیار دندانپزشک تمام روزهای هفته در شیفت صبح مشغول فعالیت می باشند . تا کنون 150 نفر از دانش آموزان در این پایگاه تحت پوشش خدمات دندانپزشکی قرار گرفته اند که تعداد 320 ترمیم و 250 فیشور سیلانت انجام شده است .

دکتر فلاحی در ادامه اشاره کرد : یکی دیگر افدامات مهم در طرح تحول دهان و دندان ، افزایش میزان بهره مندی آحاد جامعه به خصوص روستائیان از خدمات دندانپزشکی  می باشد.  به همین منظور در سال 94  تعداد 3  مرکز و در سال 95 تعداد 10 مرکز تحت عنوان مرکز معین روستائی فعال گردید که علاوه بر معاینه و کشیدن ،  خدماتی نظیر ترمیم ، فیشور سیلانت ،  جرمگیری و پالپوتومی انجام می شود . قبل از طرح تحول در تمامی این مراکز  فقط خدمات معاینه و کشیدن دندان انجام می شد .

وی تاکید کرد: در این مراکز تمامی خدمات دندانپزشکی  برای کودکان زیر 14 سال و مادران باردار و شیرده دارای دفترچه بیمه روستائی به صورت رایگان و برای سایرین با تعرفه دولتی ارائه می گردد . /140٠٧:٥٧ - چهارشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٦٠٢٧    /    تعداد نمایش : ١١١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: