چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی معاونت بهداشتی خبر داد

نشست کمیته نظارت بر اجرای چهارمین برنامه استراتژیک کنترل عفونت اچ آی وی

نشست کمیته نظارت بر اجرای چهارمین برنامه استراتژیک کنترل عفونت اچ آی وی (SIP) در سطوح دانشگاهی و شهرستان، به میزبانی معاونت بهداشتی با حضور نمایندگان و کارشناسان سازمانهای بهزیستی، آموزش و پرورش ،فرمانداری و شبکه های بهداشت و درمان از شهرستان های جوین ،خوشاب،داورزن ،جغتای و سبزوار و معاونت های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی برگزارگردید .

 احمدی نسب معاون اجرایی معاونت بهداشتی  با بیان اینکه تشکیل این کمیته به صورت دانشگاهی و شهرستانی در راستای مصوبات کمیته استانی نظارت بر اجرای برنامه استراتژیک کنترل عفونت HIV  به صورت منطقه ای و برای بررسی پیشرفت های برنامه برگزار می شود، گفت: پیشرفت برنامه ایدز به عوامل مختلفی بستگی دارد و برنامه ایدز تنها یک برنامه بهداشتی نیست، بلکه یک برنامه بین سازمانی است و سازمان های مختلف باید دست به دست هم بدهند تا بتوانیم این بیماری را مهار کنیم و به پایان آن نزدیک شویم.

احمدی نسب ادامه داد: بر همین اساس برنامه چهارم ایدز کشور با سازمان های مختلف تهیه شده که از اواخر سال گذشته در شورای عالی سلامت کشور در حضور رییس جمهور تصویب و عملیات اجرای آن آغاز شد و سازمان ها باید هر سه ماه یک بار گزارشی از عملکرد خود در این زمینه را ارایه کنند.

احمدی نسب ابراز امیدواری کرد تا با توجه به علمی و تعیین کننده بودن این حرکت، بتوانیم از نظر محتوایی و شکل، به اهداف مدنظر دست پیدا کنیم. ایشان با اشاره به شناسایی حدود 33 هزار فرد مبتلا به این عفونت در کشور، گفت:  این تعداد یک سوم کسانی است که مبتلا هستند و باید با تلاش بیشتر، دو سوم باقیمانده را هم شناسایی کنیم.

دکتر نوده مسئول واحد مدیریت بیماریها ، بیماری HIV دارای شرایط خاص عنوان کرد و اظهار داشت: برنامه های پیشگیری و مهار ایدز از بیماری های دیگر متفاوت است و باید بخش پیشگیری و آگاهی رسانی به افراد در زمینه رفتارهای مختلف، اولویت داشته باشد.

وی افزود: افراد باید این آگاهی را پیدا کنند در صورتی که رفتارهایی داشتند که آنها را در معرض این بیماری قرار می دهد، می توانند به مراکز و پایگاه های مشاوره دانشگاه مراجعه کنند و اطلاعات خود را افزایش دهند، مشاوره شوند و در صورت نیاز آزمایش  HIVانجام دهند و باید بدانیم که این مراحل در نهایت محرمانگی و رازداری انجام می شود.

دکتر نوده با تاکید به اینکه، برای مهار HIV، لازم است همه سازمان ها و بخش های مختلف با هم همراه شوند، گفت: در راستای کمیته نظارت بر اجرایی عملیاتی شدن برنامه استراتژیک کنترل عفونت HIV  در استان لازم است سازمان ها و ادارات رفاه، امور زندان ها، بهزیستی، آموزش و پرورش، ستاد مبارزه با مواد مخدر و سایر سازمان هااجرایی در شهرستان ها  در جهت رسیدن به اهداف برنامه با هم همگام شوند.

کرابی کارشناس ایدز دانشگاه و نماینده معاونت بهداشتی در کمیته نظارت براجرایی برنامه استان به تشریح ساختار کمیته و شرح و وظایف هریک از سازمان و ادارات و همچنین انتظارات در برگزاری کمیته در سطوح شهرستان پرداخت ./140


١٢:١٨ - پنج شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٦٠٣٣    /    تعداد نمایش : ٩٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: