چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی معاونت بهداشتی خبر داد

اجرای برنامه ملی پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر با طرح تحول سلامت بیماریها

دکتر نوده مدیر گروه مدیریت بیماریهای معاونت بهداشتی اظهار داشت :   با اجرای طرح تحول نظام سلامت در سیستم شبکه برنامه جدید واکسیناسیون ( پنتاوالان ) برای گروه هدف ، همزمان با سراسر کشور اجرا گردید که از چند تزریق واکسن در یک نوبت جلوگیری می کند.

وی افزود: در راستای دستیابی به هدف ریشه کنی بیماری فلج اطفال در جهان، از جمله اقدامات نهایی رسیدن به این هدف افزودن حداقل یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال به برنامه جاری واکسیناسیون می باشد.  مطابق دستورالعملهای وزرات متبوع، واکسن مذکور یک نوبت در سن چهار ماهگی علاوه بر واکسن پنتاوالان و قطره خوراکی فلج اطفال به کودکان تزریق می شود و همچنین در همین راستا ، واكسن خوراكي  دو ظرفيتي فلج اطفال جایگزین واكسن سه ظرفيتي در برنامه جاري ايمن سازي كودكان سراسر كشور گردید .

دکتر نوده بیان کرد: در راستای طرح تحول نظام سلامت زنجیره سرمای خوشاب و داورزن نیز افتتاح گردیده است.

مدیر گروه مدیریت بیماریها عنوان کرد: در همین راستا  تشدید اجرای عملیات جونده کشی درمناطق آلوده به بیماری سالک در شهرستانهای سبزوار-جوین-جغتای-خوشاب و داورزن اجرا شد که منجر به کاهش بروز بیماری در این مناطق گردید و جهت رفاه حال و دسترسی راحتتر بیماران مبتلا به سالک ، مرکز درمان سالک ( کرایو تراپی ) در مرکز بهداشتی درمانی روداب و حکم آباد افتتاح گردید.

دکتر نوده تاکید کرد: آموزش پیشگیری ، کنترل و درمان بیماری تب مالت بر اساس مدل SHEP  ( مدل جامع سیستماتیک آموزش و ارتقاء سلامت ) در حال اجرا می باشد.

وی اذعان داشت: درطرح تحول نظام سلامت ادغام برنامه مراقبت  HIV/AIDS در نظام شبکه با برگزاری 12 روز کارگاه آموزشی جهت بهورزان و مراقبین سلامت با رویکرد آموزش و پیشگیری از بیماری ایدز انجام شده است.

دکتر نوده بیان کرد : تدوین سند دانشگاهی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز مراحل نهایی خود را طی می نماید.

وی خاطر نشان کرد: درطرح تحول نظام سلامت ادغام برنامه ملی پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر در نظام شبکه انجام شده است که علاوه بر بیماری هایی که قبلا تحت پوشش بود اختلال چربی خون ، اضافه وزن ، سرطان سرویکس ، سرطان کولورکتال و سرطان پستان نیز در سیستم نظام شبکه ادغام شده است./140


٠٧:١٦ - چهارشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٦٠٥٩    /    تعداد نمایش : ٧٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: