چاپ        ارسال به دوست

با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مرکز کوهورت پایش سلامت سبزوار افتتاح شد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:حدود 55 درصد از مرگ ها در ایران زودرس است و به همین دلیل هدف اصلی مراکز پایش سلامت، انجام پژوهش و تحقیقات برای پیشگیری از بیماری های غیر واگیر برای جلوگیری از این نوع مرگ ها است.

به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری، دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مراسم افتتاح مرکز کوهورت پایش سلامت دانشگاه به عنوان پانزدهمین مرکز پایش سلامت کشور اظهار داشت : هر سال 213هزار نفر زیر 70 سال و 100 هزار نفر زیر 55 سال بر اثر مرگ زودرس فوت می کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از بیماری هایی که به مرگ زود رس منجر می شود، غیر واگیر است و به علت افزایش وزن و چاقی، عدم تحرک، تغذیه نامناسب و مصرف زیاد انرژی بوجود می آیند.
دکتر ملک زاده اظهار کرد: هدف مراکز پایش سلامت، تلاش برای پیشگیری از عوامل بیماری زا است تا عمر مفید افزایش داشته باشد و وزارت بهداشت با تکیه بر مطالعات 15 ساله روش های مناسبی برای پیشگیری از مرگ های زودرس پیش بینی کرده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: در سال های 48 و 49 امید به زندگی در بدو تولد 50 سال بود و هم اکنون در مردان ایرانی این عدد به 77 سال و در زنان به 88 سال رسیده است.

دکتر مسلم رئیس دانشگاه گفت: یکی از اهدافی که مراکز پایش سلامت دنبال می کنند پایش عوامل خطر بیماری ها در یک بازه زمانی است که تغییرات بر فرد تشخیص داده می شود و مورد بررسی قرار می گیرد.

وی افزود: مرکز پایش سلامت سبزوار افراد 35 سال به بالا را مورد بررسی قرار می دهد و از هفته های آتی نمونه گیری شروع می شود که در مرحله اول سه هزار نفر و در مرحله بعد 7 هزار نفر مورد بررسی قرار می گیرند.
وی ادامه داد: خون افراد تحت پوشش در بانک های خون نگهداری می شود و روی پارامترهای مختلف آن کار تحقیقاتی انجام می شود.
دکترمسلم گفت: باتشخیص عوامل بیماری، تلاش می شود تا شخص مورد نظر عوامل خطر را در خود کاهش دهد و ناتوانی افراد کمتر و امید به زندگی بالاتر برود.


٠٨:٢٢ - دوشنبه ٩ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٥٩٦٩    /    تعداد نمایش : ٣٠٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 سبزوار- بولوار شهدای هسته ای، بالاتر از یادبود شهدای گمنام، پردیس دانشگاه علوم پزشکی، معاونت تحقیقات و فناوری

صندوق پستی: 319                                 کد پستی: 9617913114- 9617913112

تلفن: 44018319-051               آدرس اینترنتی: www.medsab.ac.ir