چاپ        ارسال به دوست

فرماندار ویژه شهرستان سبزوار در کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان عنوان کرد

همه ادارات برای اجرای طرح ملی کنترل فشار خون بالا همکاری لازم را داشته باشند

 

کمیته کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان با محوریت اجرای طرح ملی کنترل فشار خون بالا در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی با حضور فرماندار شهرستان ، ریاست دانشگاه و مسئولین ادارات برگزار شد.

دکتر علیرضا مسلم رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار: با اشاره به اینکه بیماری پرفشاری خون اولین عامل خطر در مرگ و ایجاد ناتوانی در جهان و کشور است، افزود: این عامل خطر تا حدود زیادی قابل پیشگیری و البته کاملاً قابل کنترل است.

وی ادامه داد:طبق آمارها  نشان داده شده در ایران بالغ بر 15 ملیون نفر مبتلا به فشار خون بالا وجود دارد که حدود 27.5 درصد زنان و 25.2 مرد درصد مردان مبتلا به بیماری پرفشاری خون هستند که در سنین مختلف درصدهای متفاوتی را شامل می شود.

دکتر علیرضا مسلم ادامه داد: پایش های انجام شده نشان می دهد از هر سه نفر جمعیت کشور، یک نفر مبتلا به فشار خون بالاست و مطلب نگران کننده این است که از همین تعداد، چیزی حدود 60 درصد، از بیماری خود اطلاع ندارند و نیمی از افرادی که از فشار خون خود اطلاع دارند تحت درمان استفاده دارو نیستند، بنابراین کار اجرای این پویش ملی حساس تر و سنگین تر می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار  با اشاره به آمارها در سال 2017 بالغ بر 10 ملیون نفر در سطح جهان به علل مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند بر اساس پیمایش ملی انجام شده در سال  2016، حدود یک سوم جمعیت بزرگسالان ایران از فشار خون بالا رنج می برند که این امارها نشان می دهد از سال 1190تا سال 2016، شیوع فشار خون در ایران 3 برابر شده اشت.

دکتر علیرضا مسلم اظهار داشت : افزایش سطح سواد سلامت جامعه کمک شایانی در پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر مثل فشار خون دارد که میشود با اگاه کردن مردم  گام مهمی در پیشگیری و کنترل بیماریها برداریم .

دکتر مسلم: با توجه به  اهمیتی که از طرف آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت در این موضوع دیده شد و  طبق اعلام وزارت بهداشت طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» از ۲۷ اردیبهشت مصادف با روز جهانی کنترل فشار خون رسما کار خود را شروع می‌کند افزود: ۷ مهرماه همزمان با روز جهانی قلب نیز گزارش نهایی کمپین اعلام خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی  با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص برپایی ایستگاه های موقت و سیار ، خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت جهت آموزشی و سنجش فشار خون افزود :سعی براین شده است تا از توان دانشجویان رشته های پزشکی و پیراپزشکی ، نیروهای آموزش دید سازمان هلال احمر و . . . استفاده شود.

احمد براداران معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار در کارگروه سلامت وامنیت غذایی: افزود سبک زندگی طوری شده است که ورزش های همگانی باید در ادارات و مدارس لازم الاجرا باشد و مدیران می بایست زمانی را در برای این امر به کارمندان خود اختصاص دهند.

احمد براداران معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار ضمن اشاره به اینکه طرح ملی کنترل فشار خون بالا یکی از طرح های ضروری در زمان حال می باشد.افزود در اجرای این طرح باید از ظرفیت تمامی دستگاه ها و ادارات و همچنین بخش خصوصی از جمله سمن ها و اصناف و صنعت استفاده شود.

وی ادامه داد با هماهنگی با اداره تبلیغات اسلامی از تریبون های مساجد و همکاری با روحانیون در اجرای مرحله آموزش و اطلاع رسانی با برنامه ریزی مدون استفاده شود.١١:٢٩ - پنج شنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ١٠١٨٧    /    تعداد نمایش : ٢٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: