چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشتی دانشگاه:

علت 45 درصد مرگ ها در سبزوار بیماریهای قلبی و عروقی است

دکتر فاطمه نوده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در مصاحبه با خبرنگار وبدا گفت : بیماری قلبی عروقی اولین عامل مرگ و ناتوانی در دنیا است که سبب مرگ 17.9 میلیون نفر در سال می شود. این تعداد یک سوم کل مرگ ها در دنیا و نصف کل مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر است.

دکتر نوده در ادامه افزود : معرفی روز جهانی قلب ابتکار فدراسیون جهانی قلب در سال 2000  است. این رویداد بزرگترین اقدام جهت افزایش آگاهی در خصوص بیماری قلبی عروقی ، از جمله بیماری قلبی و سکته مغزی است.

وی در ادامه افزود: تعیین شعار امسال"یک قول بدهید تا قهرمان سلامت قلب شوید"به این منظور است که در سال 2019 از مردم دنیا میخواهیم با دادن یک قول به کسی که دوستش دارند یا برایشان مهم است، یک قهرمان قلب باشند. یک قولی برای تغذیه سالمتر، فعالتر بودن و به دخانیات نه گفتن. یک قول ساده ......برای قلب من، برای قلب تو، برای قلب همه ما. هدف این است که افراد بدانند چگونه می توانند با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده سلامت قلب خود را حفظ کنند .

دکتر فاطمه نوده  افزود: در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار 44/82 درصد از مرگها در سال 97 بدلیل بیماریهای قلبی عروقی بوده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در جهت کاهش این مرگ ومیرها و در راستای اجرایی نمودن سند ملی غیر واگیر همسو با سایر دانشگاها با اجرایی نمودن طرح خطر سنجی بیماری های قلبی عروقی، غربالگری و پیگیری بیماریهای دیابت، فشارخون، چاقی و چربی خون و آموزشهای مستمر، گامی موثر برداشته است. افزود: برای كشور ما نيز بيماریهای قلبی یكی از مشكلات و چالش های مهم سلامت به شمار  می رود.

دکتر نوده در پایان گفت: تغییرات کوچک شیوه زندگی  می تواند یک تغییرات قدرتمندی در سلامت قلب ما ایجاد کند: داشتن 30 دقیقه فعالیت بدنی در روز، ترک سیگار و یک رژیم غذایی سالم، می تواند به پیشگیری از بیماری قلبی و سکته مغزی کمک کند.

 


٠٩:٥٨ - دوشنبه ٨ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٧٩٣    /    تعداد نمایش : ٢٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: