چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آموزشی دیابت درشبکه بهداشت و درمان جغتای

 به مناسبت روز جهانی دیابت کارگاه آموزشی ویژه پرستاران، کارشناسان، ماماها و بهورزان خانه های بهداشت با همکاری درمانگاه دیابت بیمارستان ولی عصر(عج) جغتای در محل سالن 9 دی برگزار شد.

 روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان جغتای/ مهندس حسین زرقانی سرپرست شبکه بهداشت و درمان ضمن خیر مقدم، در ابتدای این کارگاه شاخص های دانشگاهی و شبکه را مورد بررسی قرار داد، و خاطرنشان کرد، جهت رسیدن به وضعیت مطلوب از همکاران انتظار می رود، اهتمام بیشتری نسبت به مراقبت افراد مبتلا به دیابت و شناسایی کسانی که تا کنون مراقبت نشده اند، داشته باشند.

 محمد حسین آبادی مسئول واحد بیماریهای شبکه گفت؛ در این کارگاه، شناخت انواع دیابت، علائم، روشهای تشخیص، نحوه مراقبت، عوارض و درمان بیماری و تغذیه سالم در بیماران دیابتی توسط خانم دکتر الهام یوسف آبادی متخصص داخلی بیمارستان ولی عصر(عج) و خانم فیروزی کارشناس تغذیه معاونت بهداشتی تدریس شد. و هدف از برگزاری این کارگاه یک روزه، بالا  بردن سطح علمی و آموزشی و بروز کردن اطلاعات پرسنل است.

   مسئول واحد بیماریها بیان کرد؛ مهمترین علت ابتلا به دیابت نوع(2) عدم فعالیت بدنی، تغذیه نامناسب، اضافه وزن (چاقی) و... می باشد، که از پرسنل حاضر در این کارگاه انتظار میرود تا با آموزش مدوام به مردم، و مراقبت از بیماران شناسایی شده و بیماریابی دیابت، تلاش بیشتری داشته باشند تا از هزینه های بالا و بروز عوارض ناخواسته قند خون در افراد مبتلا پیشگیری گردد.

    محمد حسین آبادی در پایان با اشاره به طرح شناسایی و غربالگری بیماران دیابتی در شبکه گفت؛ در شهرستان جغتای تا کنون، حدود 4 درصد جمعیت بالای 30 سال بیمار دیابتی شناسایی شده است، که برای آنها در خانه های بهداشت و درمانگاه دیابت بیمارستان ولی عصر(عج) پرونده تشکیل و تحت مراقبت قرار گرفته اند.

    شایان ذکر است شبکه بهداشت و درمان شهرستان جغتای با داشتن پنج مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، یک بیمارستان و چهار پایگاه اورژانس جاده ای و شهری فعال تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و با حدود 52 هزارجمعیت در شمال غرب خراسان رضوی قرار دارد.


١١:١٧ - سه شنبه ٢٨ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ١١٠٢١    /    تعداد نمایش : ٥٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: