چاپ        ارسال به دوست

برنامه پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به کودک

برگزاری کارگاه آموزشی "برنامه پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به کودک" در شبکه بهداشت و درمان شهرستان داورزن

روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان داورزن/ با هماهنگی واحد بیماری ها و مامایی شبکه بهداشت داورزن، کارگاه آموزشي با موضوع "برنامه پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به کودک (PMTCT )" با  حضور کارشناسان واحد بیماریها، خانواده و ماماهای مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش شبکه، برگزار گردید.

در این کارگاه که با دعوت از کرابی، کارشناس بیماری های رفتاری و
خانم پرویزی کارشناس سلامت مادران در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به عنوان مدرسین این کارگاه برگزار شد، مطالب آموزشی لازم در خصوص بیماری ایدز، راههای انتقال و پیشگیری، نحوه انجام rapid test بیان گردید.

ابوالفضل داورزنی مسئول واحد بیماریهای شبکه، اهداف برگزاری این کارگاه را با توجه به افزایش اطلاعات همکاران و آموزش گروه هدف در مراکز، افزایش دسترسی و استفاده از خدمات کلیدی HIV و سلامت باروری، دسترسی بیشتر افراد مبتلا به HIV  و بیماری های آمیزشی به خدمات سلامت جنسي و سلامت باروري متناسب با نیاز آنان، کاستن از بار انگ و تبعیضHIV، افزایش تاثیر و کارآیی برنامه‌ها بیان نمود.

فاطمه سیدآبادی مسئول واحد مامائی شبکه اظهار امیدواری کرد، با اجرای دقیق برنامه پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به کودک (PMTCT ) در سطح شهرستان و آگاه سازی عمومی، ضمن جلوگیری از افزایش آمار مبتلایان به بیماری، از به دنیا آمدن نوزاد مبتلا نیز پیشگیری شود.

لازم به یادآوری است، امروزه مهمترین استراتژای کنترل اپیدمی اچ آی وی مراقبت و درمان مبتلایان به بیماری است. درصورتی که افراد مبتلا به اچ آی وی تحت درمان  استاندارد ضد رتروویروسی قرار گیرند، با کاهش تعداد ویروس در خون و ترشحاتشان (کاهش بار ویروسی) ضمن آنکه با کاهش چشمگیر عوارض بیماری می توانند زندگی سالم تری داشته باشند، احتمال انتقال بیماری به سایرین نیز به حداقل ممکن می رسد./ تاج مزینانی


٠٨:١٣ - شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٤٩    /    تعداد نمایش : ٤٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: