شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٩
منو اصلی


  چاپ        ارسال به دوست

عملیات جونده کشی سالک در شهرستان خوشاب

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان خوشاب :دکتر مرضیه احمدی رئیس شبکه بهداشت و درمان خوشاب از  اجرای عملیات جونده کشی برای پیشگیری و کنترل بیماری سالک در این شهرستان خبر داد.

دکتر مرضیه احمدی: عملیات جونده کشی با استفاده از طعمه مسموم فسفر دوزنگ در سطح شهرستان اجرا می شود که هدف کلی از این عملیات، پیشگیری و کنترل بیماری سالک بوده و هدف فرعی آن نابودی جوندگان وحشی مخزن بیماری سالک در کانون های شهری و روستایی است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان خوشاب ادامه داد : این عملیات با استفاده از یک تیم عملیاتی 7 نفره از اوایل خرداد آغاز شده و تااواسط تیرماه ادامه دارد.

دکتر احمدی افزود: ۶روستا و کل حاشیه شهرستان خوشاب کانون هدف عملیات جونده کشی سالک هستند که در امسال مانند همانند سال های قبل توسط تیم های هملیاتی شبکه بهداشت و درمان خوشاب جونده کشی صورت گرفت

سالک یک بیماری جدی پوستی انگلی است و ضایعه آن به شکل یک زخم بد شکل ممکن است در نواحی باز بدن مانند صورت، دست و پاها برای بیشتر از یک سال باقی بماند و اثرات روانی در بیمار حتی پس از بهبودی را نیز به دنبال داشته باشد.

این بیماری در برخی موارد با تهاجم به پلک و بینی ممکن است موجب ایجاد ضایعه ماندگار در چهره بیمار شود و علاوه بر آن ممکن است ایجاد عفونت ثانویه با باکتری‌ها نیز عوارض شدیدی را ایجاد کند.

‌بیماری سالک از طریق گزش برخی گونه‌های پشه خاکی آلوده بسیار کوچک که به اندازه یک سوم پشه‌های معمولی است انتقال می یابد و محل زندگی این پشه در جاهای تاریک، سایه و مرطوب مانند لانه موش های صحرایی، اطراف زباله ها، نخاله های ساختمانی و شکاف در و دیوارها است.


١٧:٤٥ - شنبه ٣ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ١١٨١١    /    تعداد نمایش : ٢٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

لینکهای مفید

 
درباره سبزوارIدرباره دانشگاهIنقشه سایتIپست الکترونیکIتماس با ما

سبزوار - خیابان اسد آبادی - چنب باغ ملی - ساختمان ستاد مرکزی دانشگاه