چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشت دانشگاه عنوان کرد؛

کاهش 31 درصدی میزان بروز سالک در سبزوار

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: طی اقدامات بهداشتی صورت گرفته در سال گذشته دراین شهرستان میزان بروز بیماری سالک بیش از 31 درصد کاهش داشته است.

به گزارش وبدا/ دکتر فاطمه نوده با بیان اینکه شهرستان سبزواریکی از نقاط در گیر بیماری سالک جلدی نوع روستایی می باشد، در گفتگو با خبرنگار وبدا اظهار کرد: براساس آمارهای موجود وزارت بهداشت، 18 استان در کشور درگیر بیماری سالک هستند که آخرین آمارها از ابتلای سالیانه 26 هزار نفر به این بیماری گواهی دارد.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی سبزواردر پنج شهرستان تحت پوشش خود توانسته است با اقدامات موثر باعث کاهش این بیماری شود، افزود: میزان بروز بیماری سالک در سال96 (به ازای هر 100 هزار نفر) در سبزوار و شهرستان های تحت پوشش 28 مورد بوده که این میزان در سال گذشته به  19 رسیده که کاهش 31 درصدی را به دنبال داشته است.

معاون بهداشت دانشگاه اضافه کرد:طی سال گذشته اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال در زمینه پیشگیری از بروز بیماری سالک در سبزوار و شهرستان های تابعه هزینه شده است.

دکتر نوده تصریح کرد: انجام دومرحله سم پاشی ابقایی اماکن مسکونی کانونهای آلوده،اجرای عملیات 3 مرحله ای مه پاشی با سم دلتامترین در همه کانون های آلوده شهرستان ها، انجام عملیات گسترده چک حشره شناسی از شروع فعالیت تا اتمام فعالیت ناقل و برگزاری  کلاس های آموزشی و تشکیل جلسات جهت حساس سازی احاد مردم از دیگر اقدامات در این زمینه به شمار می آید.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بيماري سالك یک بیماری پوستی است که بوسیله گزش پشه خاکی به انسان منتقل می شود، تاکید کرد: توصیه می‌شود با نصب توری در جلوی درب ورودی و پنجره ها، استفاده از پشه بند، استفاده از حشره کش‌های خانگی و پماد دور کننده حشره ها، حفاظت فردی در برابر گزش انواع پشه و حشره انجام شود.

گفتنی است؛ 38مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستائی و194 خانه بهداشت  تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به جمعیت ساکن در شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن واقع غرب خراسان رضوی خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهند.

 


١٤:٢٥ - دوشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٠٥٩    /    تعداد نمایش : ٥٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: