چاپ        ارسال به دوست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خبرداد؛

اجرای برنامه بسیج ملی فشار خون در سبزوار

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون بالا از 27 اردیبهشت‌ماه همزمان با سراسر کشور این شهرستان اجرا می شود.

به گزارش وبدا / دکتر علیرضا مسلم با بیان اینکه شایع‌ترین علل مرگ‌ و میر در جهان، کشور ابتلا به بیماری‌ها قبلی و عروقی است، اظهار کرد: سالانه 10.4 میلیون نفر در جهان به علت بیماری قلبی و عروقی ناشی از فشار خون بالا جان خود را از دست می‌دهند و 218 میلیون نفر نیز دچار عوارض و ناتوانی‌های ناشی از این بیماری می‌شوند.

وی  با بیان اینکه 20 درصد مردم دنیا دارای فشار خون هستند که نسبت به آن آگاهی و اطلاع ندارند، افزود: در ایران نیز 22 درصد زنان و 21 درصد مردان مبتلا به فشار خون هستند و به دلیل اینکه بخش اعظمی از این مبتلایان از بیماری خود مطلع نیستند، اجرای این بسیج ملی مد نظر قرار گرفته است .

رئیس دانشگاه مصرف نمک، استرس و چاقی را از عوامل ابتلا به فشار خون دانست و اضافه کرد: اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در واقع گام اول است و در این راستا دانشگاه‌ های علوم ‌پزشکی به تنهایی نمی‌تواند در این مسیر حرکت کند و با توجه به جامعه هدف این طرح (افراد بالای 30 سال، زنان باردار و بیماران کلیوی) لازم است تمام دستگاه‌های مرتبط در این بسیج ملی همراه دانشگاه های علوم‌ پزشکی باشند.

دکترمسلم ادامه داد: متاسفانه میزان آگاهی مردم از این بیماری در سطح پایین قرار دارد و این ارقام بین 21  درصد تا 56 درصد برحسب استان های مختلف متفاوت است و کمتز از نیمی از مبتلایان از درمان مناسب و مستمر برخوردار میشوند.

رئیس ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون اظهار کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته انتظار می رود در سبزوار جمعیتی بالغ بر 225 هزار نفر (بالای 30 سال) در پنج شهرستان سبزوار،جوین،جغتای،خوشاب و دوارزن در مجموع در 262 خانه بهداشت ، پایگاه و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و تعدادی پایگاه ثابت و سیار در طول اجرای طرح از نظر فشار خون بررسی شوند.

رئیس دانشگاه افزود: در راستای تسهیل دسترسی مردم ، 29 پایگاه موقت و ثابت در داورخانه ها ، بیمارستانها در مکان های شلوغ در طول اجرای طرح به ارائه خدمات و کنترل فشار خون جمعیت مورد نظر می پردازند.

وی شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون، ثبت آنها در درگاه این طرح، معرفی به مراکز درمانی و دریافت دارو، پیگیری روند درمان، آموزش جهت کنترل فشار خون و تغییر رفتار را از اهداف این طرح عنوان کرد و تصریح کرد: با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا، آمار نسبتا دقیقی از مبتلایان به این بیماری به دست خواهد آمد که می توان با برنامه ریزی مناسب در مسیر کنترل و کاهش میزان عوارض  بیماری پیش رفت.

 


١٤:٤٢ - يکشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ١٠١٧٠    /    تعداد نمایش : ١٣٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: