چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز جهانی سالمند صورت پذیرفت؛

توصیه های رئیس اورژانس سبزوار به سالمندان / شایع‌ترین بیماری‌های دوران سالمندی

رئیس اورژانس سبزوار گفت: هدف کلی از اقداماتی که برای سالمندان انجام می گیرد تامین، حفظ و ارتقا سلامت جسمی، روانی، معنوی واجتماعی سالمندان است تا آنان ازکیفیت زندگی مطلوبی دردوران سالخوردگی برخوردار شوند.

وبدا سبزوار/ دکتر علی شریفان رئیس اورژانس سبزوار به مناسبت روز جهانی سالمندان در گفتگو با وبدا اظهارداشت: همه ساله در روز جهانی سالمندان، شعاری که ناظر بر یکی از ابعاد سیاستگذاری و اقدام در مورد سالمندان است به عنوان شعار جهانی انتخاب و امسال نیز شعار ملی «تحکیم حقوق سالمندان» انتخاب شده است.

وی با اشاره به اهمیت دوران سالمندی و روند رو به رشد جمعیت سالمندی افزود: سالمندان جزء گروه‌های پرخطر هر جامعه محسوب می‌گردند، و پیش‌بینی‌شده است که بیشتر از دو سوم جمعیت سالمند دنیا تا سال ۲۰۲۰ میلادی در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند و پدیده سالمندی در این کشورها پدیده ای جدید است.

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی با بیان اینکه در ایران نیز افزایش شاخص‌های بهداشتی و درمانی، اقتصادی و اجتماعی، شاخص امید به زندگی در کشور را به بیش از ۷۴ سال رسانده است تصریع کرد: پیش بینی می‌شود جمعیت بالای ۶۰ سال ایران، در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۰ درصد جمعیت کل کشور برسد.

دکتر شریفان در ادامه با اشاره به اجرای برنامه های لازم و توجه به عوامل موثر بر سلامت سالمندان اضافه کرد: شایع ترین نوع حادثه در این گروه سنی به ترتیب حوادث ترافیکی ، ضربه و سقوط می باشد.

وی گفت: از آنجا که  بیشتر حوادث مربوط به سالمندان در منزل رخ می دهد ایجاد فضای ایمن جهت جلوگیری از رخدادها امری ضروری است.

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی با بیان اینکه جهت پیشگیری از سقوط در سالمندان که یکی از حوادث پر تعداد در این گروه سنی بوده و منجر به شکستگی می شود باید تمهیداتی را در محل زندگی در پیش گرفت اظهارداشت: برای دستیابی به این مهم پیشنهاد می شود که حتی الامکان فضای خانه خلوت و فاقد وسایل متعدد باشدو چیدمان منزل به گونه ای باشد که مسیر رفت و آمد سالمندان را محدود نکند. از سوی دیگر به دلیل کاهش بینایی این گروه سنی، فضای خانه ترجیحا باید روشن باشد..

رییس اورژانس سبزوارتاکید کرد: مدل گوشی تلفن سالمندان باید ساده بوده و لیستی از شماره تلفن های مهم شامل اورژانس 115، خدمات آتش نشانی 125 و پلیس 110 جهت دسترسی در مواقع اضطراری تهیه و در محل مناسب قرار گیرد و  یا شماره های ضروری در حافظه های گوشی ذخیره شود.

وی اضافه کرد: با افزایش سن بروز اختلالات مزمن افزایش می‌یابد و شایع‌ترین بیماری‌های سالمندان، بیماری‌های قلبی و عروقی و آلزایمر است، اما معمولا سالمندان با حداقل ۲ یا چند بیماری همزمان دست به گریبان هستند.

دکتر شریفان در پایان با بیان اینکه سبک زندگی سالم بخش‌های مختلفی از سلامت فیزیک و جسم سالمند تا سلامت روان او را در برمی گیرد، گفت: علاوه بر خود سالمندان، خانواده‌های افراد سالمند هم باید به هر دو بُعد توجه کنند.

 


١٤:٥٨ - دوشنبه ٩ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٩٠٣٤    /    تعداد نمایش : ٦٠٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: