چاپ        ارسال به دوست

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار:

آگاهی بخشی جامعه از علل بروز سکته مغزی ضروری است

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: سکته مغزی بیماری شایعی که برای جلوگیری از خسارت های فراوان جانی و مالی نیازمند شناخت، پیشگیری و درمان بموقع است و باید در زمینه آگاهی بخشی جامعه نسبت به این موضوع و تحقق راهبرد خود مراقبتی اقدامات ویژه ای اتخاذ کرد.

وبدا سبزوار/ دکتر داود سروش ضمن تشریح اقدامات هفته پیشگیری و درمان سکته مغزی در گفتگو با خبرنگار وبدا اظهار کرد:سکته مغزی، دومین عامل مرگ ‌و میر محسوب می‌شود که براساس آمار اعلام شده از سوی انجمن سکته مغزی ایران، در هر پنج دقیقه یک نفر دچار سکته‌ مغزی می‌شود به عبارتی سالانه 100 هزار نفر در ایران دچار این عارضه مغزی می‌شوند.

وی افزود: نود درصد سکته‌ ها مربوط به 10 عامل فشار خون، چربی بالا، دیابت، استعمال سیگار، وزن زیاد، عدم تحرک، بیماری قلبی، استرس، مصرف الکل و رژیم غذایی نادرست در جوانان است.

معاون درمان دانشگاه با بیان اینکه درمان به موقع برخی بیماری ها از جمله فشارخون در پیشگیری از بروز سکته مغزی بسیار موثر است،تصریح کرد: باید از طریق خود مراقبتی با تغییر سبک غلط زندگی به پیشگیری از ابتلا به این بیماری اقدام شود.

دکتر سروش گفت: با کنترل بیماری هایی از جمله دیابت، فشار خون و مشکلات قلبی و عروقی و همچنین با رژیم غذایی سالم و ورزش های سبک می توان به راحتی از ابتلا به سکته مغزی پیشگیری کرد.

وی آگاهی بخشی جامعه از علل بروز سکته مغزی  را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: امید است تا با فرهنگ سازی وآگاهی بخشی مردم از عوارض ناشی از بیماری ها و مراجعه به موقع به مراکز درمانی، شاهد کاهش عوارض سکته های مغزی حاد باشیم

برگزاری کلاس های آموزشی،برپایی ایستگاهای سلامت در سطح شهر و جایگاه نماز جمعه,ارائه بروشورهای آموزشی،نصب بنر های تبلیغاتی در مراکز تابعه،اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و برگزاری همایش از جمله اقداماتی است که توسط معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با همکاری معاونت اجتماعی درهفته پیشگیری و درمان سکته مغزی انجام گرفته است.

 


١٤:٣٩ - سه شنبه ٦ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٩٣٠٧    /    تعداد نمایش : ٤٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: