چاپ        ارسال به دوست

هفته سرطان
سرطان قابل‌پیشگیری و درمان است، با خود مراقبتی و امید

روابط عمومی معاونت بهداشتی / سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان رخ می دهد که در صورت تشخیص به موقع و زود هنگام، تومور در مراحل اولیه بوده، در نتیجه درمان آن آسان تر و امکان کنترل و بهبود کامل آن بسیار زیاد است.

میزان بروز سالیانه سرطان در سال 2012 میلادی 14 میلیون نفر بوده است که تا سال 2030 میلادی به حدود 25 مییون نفر خواهد رسید یعنی ظرف مدت کوتاهی بروز سرطان نزدیک به دو برابر خواهد شد. همچنین عدد مرگ و میر سالیانه از 8 میلیون نفر در همین مدت به 13 میلیون نفر می رسد؛ 70 درصد از این افزایش در کشورهای در حال توسعه می باشد.

سرطان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های غیر واگیر از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن حاضر است و در حال حاضر پس از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ در کشورهای توسعه‌یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای کم توسعه‌یافته است (پس از قلب و عروق و سوانح) است.

مهم ترین عوامل خطرساز قابل پیشگیری از سرطان عبارتند از:

عوامل خطرساز مربوط به سبک زندگی شامل: چاقی، افزایش وزن، رژیم غذایی نادرست شامل مصرف زیاد نمک و گوشت قرمز و چربی و مصرف کم میوه و سبزی‌ها، کم‌تحرکی، استعمال سیگار، الکل می باشد.

آنچه اهمیت دارد: بیش از یک‌سوم موارد سرطان قابل‌پیشگیری و یک‌سوم دیگر به‌شرط تشخیص زودهنگام درمان‌پذیر است، بنابراین برنامه‌ریزی برای کنترل و پیشگیری از سرطان یک ضرورت بهداشتی است.

شایعترین سرطانها در ایران به تفکیک جنس در مردان پوست ،معده و پروستات و در زنان پستان ،پوست و کولون است

شایعترین سرطان ها در سبزوار طبق آخرین آمارها به تفکیک جنس در مردان معده، پوست، کولورکتال و در زنان پستان، پوست و ریه می باشد.

از سال 1395 غربالگری سه سرطان شایع سینه، روده بزرگ و دهانه رحم به صورت رایگان در مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه انجام می شود و در صورت شناسایی بیماران دارای علایم و نشانه های مثبت در غربالگری، به مراکز درمانی ارجاع می شوند.

شهروندان گرامی با شرایط سنی زیر می توانند از خدمات غربالگری و تشخیص زود هنگام سرطان بهره مند شوند:

 1 - غربالگری رایگان افراد 50-69 سال جهت سرطان روده

 2 - غربالگری رایگان زنان 30-69 سال جهت سرطان سینه

3 - غربالگری رایگان زنان 30-59 سال جهت سرطان دهانه رحم

به همین منظور پویش ملی مبارزه با سرطان (از تاریخ 1 تا 7 بهمن)، با شعار «سرطان قابل‌پیشگیری و درمان است، با خود مراقبتی و امید» و هدف افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل‌پیشگیری بودن سرطان و شیوه‌های آن، اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان ازجمله درمان‌ناپذیر بودن آن وجلب مشارکت سیاست گذاران ومجریان سلامت درون بخشی و برون بخشی در کنترل عوامل خطر سرطان با تاکید بر مشکلات منطقه ای در جریان است.

 


١٤:٥٢ - سه شنبه ٧ بهمن ١٣٩٩    /    شماره : ١٢٦٦٨    /    تعداد نمایش : ١٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: