چاپ        ارسال به دوست

پیام معاون بهداشتی به مناسبت هفته اطلاع رسانی HIV/AIDS

 

روابط عمومی معاونت بهداشتی / دکتر فاطمه نوده معاون بهداشتی دانشگاه در پیامی به مناسبت روز جهانی و هفته اطلاع رسانی ایدز گفت :

  اول دسامبر روز جهانی ایدز (برابر ۱۰ آذر) و هفته آموزش و اطلاع رسانی ایدز (8 لغایت 14 آذرماه ) به منظور افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها علیه بیماری HIV/AIDS اطلاق می‌گردد. هدف عمده از این کار این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته ‌است و برای کنترل و پیشگیری از این بیماری کارهای زیادی است که باید انجام شود.

افراد مبتلا به HIV، امروزه می توانند زندگی طولانی، سالم و بهینه ای داشته باشند. مهار ایدز نیاز به عزم جدی، برنامه ریزی دقیق و همکاری بین بخشی دارد چنانچه این بیماران به موقع شناسایی شده و تحت درمان قرار بگیرند، میزان ویروس در خونشان تا حدی کاهش پیدا می کند که دیگر قابلیت انتقال ندارد.

در راستای تشخیص زود هنگام مبتلایان و دسترسی راحت تر افزایش مراکز و پایگاههای سلامت انجام دهنده تست تشخیص سریع HIV در سراسر کشور صورت گرفته که به صورت رایگان و کاملا محرمانه به مراجعین ارائه خدمت می کنند که افراد با مراجعه به سایت HIV-STI.IR از آدرس مراکز اطلاع پیدا کنند.

در راستای برنامه استراتژیک چهارم کشوری برنامه کنترل عفونت HIV برنامه هایی همچون اطلاع رسانی و آگاهی عموم جامعه، افزایش بیماریابی در جمعیت های آسیب پذیر شامل؛ معتادان تزریقی و افرادی که روابط جنسی پرخطر دارند و همچنین شناسایی و درمان زنان باردار مبتلا به ویروس HIV در دستور کار است. در این خصوص در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در پایگاه های سلامت حاشیه شهر سبزوار زنان باردار مورد غربالگری قرار گرفته و از لحاظ بیماری ایدز بررسی می شوند که این برنامه تا پایان امسال شامل تمام زنان باردار در کل دانشگاه شده و کلیه مادران باردار تحت آزمایش ایدز قرار می گیرند.

درحال حاضر 22 مرکز و پایگاهای سلامت در مجوعه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار فعال و آماده ارائه خدمات رایگان مشتمل بر مشاوره وآزمایش تشخیصی به همشهریان گرامی می باشد. مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ضمن ارائه خدمات رایگان مشتمل بر مشاوره، آزمایش و درمان بیماران، متولی برگزاری جلسات آموزشی درمدارس، موسسات آموزشی، سازمان ها وارگان های دولتی وغیردولتی می باشد.

لذا شهروندان گرامی درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ایدز یا دریافت خدمات مشاوره ای می توانند در ساعات اداری به این مرکز مراجعه حضوری داشته یا از طریق مراجعه به سایت مرکز اطلاعات خود را کامل کنند

شعار روز جهانی ایدز در سال 1397:

برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش اچ آی وی می دهم

آدرس مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری :

میدان آل احمد-ضلع جنوب شرقی میدان

 تلفن مرکز   44293677-44658200                  

سایت مرکز :  Moshavere.medsab.ac.ir

 

 


١٤:٣١ - شنبه ١٠ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٩٣١٩    /    تعداد نمایش : ٤٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: