چاپ        ارسال به دوست

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی سبزوارعنوان کرد؛

نبض اجتماعی شدن سلامت در مشارکت های مردمی / کانون های سلامت محله، کلید اجتماعی شدن سلامت است

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با تاکید بر اینکه امروزه یکی از نیازهای اصلی حوزه سلامت، اجتماعی شدن سلامت است، اضافه کرد: مشارکت همه نهادهای جامعه و حتی همه مردم، در حفظ و توسعه سلامت امری اجتناب ناپذیر است.

به گزارش وبدا/ دکتر سعید مهران پور با بیان نقش موثر عوامل مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و فرهنگی بر سلامت،در گفتگو با خبرنگار وبدا اظهار کرد:جلب مشارکت موثر گروه‌ های مختلف مردم و همه بخش‌ های جامعه، از مرحله تعیین مشکل در سطح محلی تا پیشنهاد راه حل، اجرا و ارزشیابی برنامه ‌های ارتقای سلامت، در سطح استانی و ملی، امری اجتناب ناپذیر است.

وی افزود:دستیابی به امید به زندگی و سلامت جامعه با مشارکت، توانمندسازی و افزایش سواد سلامت مردم فراهم می شود و بدون شک هر چه سطح سواد سلامت مردم بیشتر باشد، امید به زندگی آنها بیشتر می شود.

دکتر مهران پور با اشاره به اهمیت راه اندازی و تشکیل محلات سلامت محور، در راستای تحقق سلامت جامعه،تصریح کرد: هم اینک هفت محله در سبزوار فعال شده و مجمع سلامت و انتخابات کانون های سلامت در محلات هدف برگزار و شورای پیام گزاران سلامت تشکیل شده است.

معاون اجتماعی دانشگاه با بیان اینکه تشکیل سازمان های مردم نهاد نقش اصلی و بازوی توانمند سلامت است که می تواند مشکلات را حل کند، تاکید کرد: انجام کارهای داوطلبانه از سوی مردم و افراد هر محله با همراهی کارشناسان مربوطه می تواند سبب شناسایی مسایل و بررسی در مجمع سلامت شهرستان و اتخاذ تصمیمات لازم شود.

قائم مقام رئیس دانشگاه در حوزه مشارکت های اجتماعی اضافه کرد: توانمند کردن اقشار کمتر برخوردار و آسیب پذیر از اولویت های اصلی در این برنامه است چرا که بتوانیم از این طریق سلامت اهداف مورد نظر را مدیریت کنند.

وی آموزش شهروندان را یکی دیگر از برنامه های معاونت اجتماعی در راستای توانمند کردن اقشار مختلف مردم دانست و گفت: برگزاری کارگاها و دورههای آموزشی ویژه دانش آموزان،دانشجویان درراستای ترویج سبک زندگی سالم و استفاده از افرادعلاقه مند به مشارکت در مباحث اجتماعی از مهمترین اهداف این معاونت است.

دکتر سعید مهران پورهمکاری و تعامل با اهالی فرهنگ و هنر را از دیگر برنامه های معاونت اجتماعی ذکر کرد و با تشبیه هنر به عنوان یک بال موثر ادامه داد: رسا بودن زبان هنرو استفاده از ابزارهای فرهنگ و هنر آموزش  می تواند نقش تاثیربسزایی در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی داشته باشد و در همین راستا اجرای نمایش های خیابانی، برگزاری جشنواره تئاتر سلامت دانش آموزی و دانشجویی در شهرستان از جمله برنامه های در دست اقدام در سبزوار است.

مدیر عامل مجمع خیرین سلامت سبزوار در ادامه با اشاره به ساماندهی انجمن های مختلف مرتبط با حوزه سلامت اضافه کرد: هم اکنون 4 انجمن دیابت،اوتیسم،فشارخون و حمایت از بیمارن کلیوی در سبزوار و شهرستان های های تابعه مشغول به فعالیت هستند بانک اطلاعاتی سمن ها و موسسات خیریه تشکیل شده است.

 


٠٩:١٢ - شنبه ١ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٩٤٤٦    /    تعداد نمایش : ١٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: