چاپ        ارسال به دوست

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سبزوارعنوان کرد؛

اجرای فرآیند های نوین آموزشی در حوزه سلامت زنان / کاهش چشمگیر آمار سزارین در سبزوار

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: ارائه خدمات آموزشی، تشخیصی و درمانی و رفع چالش های موجود در راستای هم افزایی علمی منتج به ارتقاء کیفی در حوزه سلامت زنان یکی از اهداف و اولویت های اصلی به شمار می آید.

به گزارش وبدا/ دکتر ژیلا آگاه درگفتگو با خبرنگار وبدا اظهار کرد:ارتقاء سلامت زنان، کاهش میزان مرگ و میر مادران و نوزادان، یکی از بحث های مهم بهداشتی درمانی کشور است که معاونت آموزشی وگروه زنان همگام با تمامی گروه ها و سیستم های مدیریتی درمان، نقش بسزایی در این خصوص خواهد داشت.

وی افزود: نقش موثراعضای هیات علمی مجرب و توانمند در گروه زنان در ارتقای سطح علمی، آموزشی و ایجاد زیرساخت های مناسب و اجرای طرح تحول نظام سلامت و کاهش آمار سزارین نسبت به گذشته بسیار مهم و ضروری است.

 معاون آموزشی دانشگاه با اشاره به ارتقای کیفی و کمی در آموزش و ارتقاء اعضای هیات علمی گروه زنان و مامایی دانشگاه،اضافه کرد: هم اکنون فلوشیپ در رشته های فوق تخصصی انکولوژی، پریناتولوژی و نازایی و رزیدنت داخلی در این دانشگاه فعالیت دارند که برخی به رتبه دانشیاری ارتقا یافته اند و مشغول به تدریس می باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه پروتکل ها و گایدلاین های متعدد در حیطه بیماریهای زنان و مامایی توسط اعضای هیات علمی تدوین شده است،گفت: کتاب ها و مقالات مراقبت های قبل از لقاح و دوران بارداری بر اساس سرفصل های مصوب توسط متخصصین عضو هیئت علمی زنان برای تدریس رشته های مامایی وپزشکی تهیه و آزمون های OSCE  از سنوات قبل در گروههای پزشکی و مامایی برگزار شده است.

دکتر آگاه با اشاره به کسب رتبه پژوهشگر برتر بالینی دانشگاه در گروههای زنان و مامایی اضافه کرد: تحصیل در دوره آموزش پزشکی توسط اعضای هیات علمی گروه زنان،شرکت اعضای هیئت علمی زنان در دوره های فلوشیپ آموزشی  و اجرای فرایندهای نوین آموزشی در گروه زنان و کسب لوح تقدیر ازدیگر اقدامات به شمار می آید.

متخصص زنان و زایمان در ادامه با اشاره به آموزش و اجرای موفق زایمان طبیعی از جمله کاهش آمار اپی زیوتومی در سبزوار،تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اجرای موفق طرح زایمان طبیعی بعد از سزارین و رتبه برترکشوری در تحقق کاهش آمار سزارین به میزان 10% پایه را در سال های اخیر به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: همچنین در مرکز ثبت زایمان زودرس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ضمن بررسی فاکتور های خطر پذیر در زایمان زودرس ، عوارض و ناهنجاریهای نوزادان زودرس نیز بررسی و پیگیری می شود .

جراح و فلوشیپ انکولوژی زنان  با بیان اینکه در حال حاضر پیگر اخذ مجوز ماموریت ویژه مراقبت از سلامت زنان هستیم،افزود: کاهش مداخلات حین زایمان در جهت اجرای زایمان فیزیولوژیک،راه اندازی مرکز درمان ناباروری، برگزاری کلاس های آمادگی برای زایمان طبیعی و توسعه و ارتقاء فضاهای فیزیکی بلوک های زایمان و بخش های تخصصی زنان وزایمان از دیگر اقدامات طی سال های اخیر است.

گفتنی است؛دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دارای بیش از 100 نفر عضو هیات علمی بالینی و علوم پایه و چهار بیمارستان آموزشی می باشد که علاوه بر رشته های پزشکی عمومی و رزیدنتی اطفال، رشته های فیزیولوژی، پروتزهای دندانی، سلامت دهان و مامایی نیز تحت پوشش این دانشکده قرار دارند.

 


٠٩:٥٨ - يکشنبه ٩ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٩٤٩٥    /    تعداد نمایش : ٢١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: