چاپ        ارسال به دوست

مسئول هماهنگ کننده اهداء عضو شرق کشور در سبزوار عنوان کرد؛

فوت روزانه 10 بیمار نیازمند به پیوند / ضرورت فرهنگ سازی در زمینه اهداء عضو

مسئول هماهنگ کننده اهداء عضو شرق کشور در سبزوار گفت: خانواده‌های افراد مرگ مغزی در صورت اطلاع از وضعیت بیماران لیست پیوند، راحت‌تر اهدای عضو را قبول می‌کنند و جان افراد نیازمند پیوند عضو را نجات خواهند داد.

به گزارش وبدا / دکترابراهیم خالقی در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی اهداء عضو در گفتگو با خبرنگار وبدا اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضردر کشور روزانه 10 بیمار نیازمند به پیوند قبل از اهداء عضو جان خود را ازدست می دهند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته دراستان حدود 3هزارو سیصد بیمار در انتظار دریافت عضو جان خود را از دست داده اند؛افزود: در سال گذشته حدود 3هزار بیمار مغزی داشتیم که از این تعداد حدود 900 مورد به اهداء رسیدن و 2100 بیمار مغزی متاسفانه به اهداء عضو نرسیدن و این یعنی حدود 6300 عضو خاکسپاری شد.

دکتر خالقی با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی در زمینه اهداء عضو، اضافه کرد:خانواده‌های افراد مرگ مغزی در صورت اطلاع از وضعیت بیماران لیست پیوند، راحت‌تر اهدای عضو را قبول می‌کنند و جان افراد نیازمند پیوند عضو را نجات خواهند داد.

مسئول هماهنگ کننده اهداء عضو شرق کشور با بیان اینکه تصوری نادرست در میان خانواده متوفیان وجود دارد که ممکن است بیمار مرگ مغزی به زندگی ‌بازگردد و همین تفکر غلط زمینه‌ساز نارضایتی خانواده‌ها برای اهدای عضو است،تصریح کرد: هرچند که سالانه با رشدی دو الی سه درصدی در خصوص رضایت خانواده‌ها برای اهدای عضو بیمار مرگ مغزی روبه‌رو هستیم، اما در مجموع فرهنگ‌سازی در رسانه‌ها سبب شده تا این قبیل فعالیت‌های انسان‌دوستانه و زندگی‌بخش در جامعه گسترش یابد.

وی با بیان اینکه میانگین اهداء عضو در کشور 11 می باشد، خاطر نشان کرد: درحال شاخص اهداء عضو در استان با حمایت های مسئولین و همکاری های تمامی دانشگاه ها به  18 رسیده و در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار 26 می باشد که حدود 2 برابر میانگین کشوری است. 

 


٠٩:٠٥ - شنبه ٦ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٩٦٩٦    /    تعداد نمایش : ٤٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: