چاپ        ارسال به دوست

وقف شادی، نیاز امروز جامعه

وقف با تنوع و کارکردهای مختلف در تعلیم شعائر اسلامی و رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی موثر است اما این مقوله با تمام ظرفیتهای ممکن، در موضوع شادی مومنانه به عنوان یکی از نیازهای جامعه امروز حضوری کم رنگ داشته است.

محمد باقرزاده  روانشانس بالینی در گفتگو با خبرنگار وبدا گفت: در جامعه امروزی میزان اختلالات روانی، خلقی و افسردگی زیاد است. یکی ازعوامل افسردگی جامعه نبود نشاط اجتماعی است که نیاز به توجه و برنامه ریزی مسئولان دارد.

وی وقف را ابزاری مناسب برای ترویج شادی در جامعه توصیف و بیان کرد: برای هدایت وقفها به سوی جشن و شادی باید از سوی مسئولان این تفکر اجتماعی تزریق شود و روحانیان نیز به این باور برسند که ترویج جشنهای مذهبی و نشاط جلوی بسیاری از اختلالات روانی، بزهکاری و آسیبهای اجتماعی را می گیرد.

باقرزاده  با انتقاد نسبت به جای خالی شادی و جشنهای مذهبی در موقوفات افزود: بیشتر موقوفات مربوط به برپایی مراسم عزاداری اهل بیت (ع) است که با توجه به میلاد ائمه و جشنهای اسلامی فراوانی که داریم ضرورت سوق دادن وقفهایی با این موضوع احساس می شود.

این روانشاس ادامه داد: دین مبین اسلام دین نشاط است. در کنار عزاداری اهل بیت(ع) ولادت ائمه را داریم که نشانگر آن است که اسلام جشنها و نشاط زیادی برای ما تدوین و مشخص کرده لذا برپایی جشنهای مذهبی از محل درآمد موقوفات سبب اشاعه اعتقادات اسلامی، گرایش بیشتر جوانان به اسلام و افزایش سطح آگاهی آنها به معارف اسلامی می شود و همچنین هیجانهای آنها را کنترل می کند.

وی گفت: وقف سنت ائمه(ع) و رفتاری اجتماعی، روانشناختی و معنوی است که نوعی ایثار محسوب می شود. ایثار یکی از مهمترین و سالمترین ساز و کارهای دفاعی است که انسانهایی که از سلامت روان و فکر برخوردارند از آن در اجتماع استفاده می کنند.

باقرزاده افزود: گسترش فرهنگ وقف زمینه نشاط درونی و احساس رضایت را در سطح جامعه نهادینه می کند چون وقف نوعی احساس نشاط در راستای رفع نیازهای جامعه است.

 


١٢:٣٥ - پنج شنبه ٩ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٩٨٥٤    /    تعداد نمایش : ٣١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: